Lezing Sanne Meijer Groninger Bakboek

Vrijdagavond 27 februari jl. kwam historica Sanne Meijer uit Roodeschool naar de Kandelaar. Afgelopen november is haar boek ‘Gronings Bakboek’ gepubliceerd en deze vrijdagavond nam ze ons mee door enkele onderwerpen uit het boek. In het bakboek wordt er namelijk gekeken naar 30 bijzondere dagen in het jaar. Voor elke bijzondere dag is Sanne in de geschiedenis ervan gedoken: Wat is de betekenis van deze dag? Welke tradities horen er bij? Hoe wordt deze dag in de provincie Groningen gevierd? Welk gerecht hoort er bij deze dag en hoe is dit gerecht ontstaan?

We begonnen de avond met een kop koffie en/of thee en uiteraard kon een plak Grunneger Kouk van Knol’s Koek niet ontbreken. Tijdens de lezing nam Sanne ons mee in de Groningse geschiedenis van onder andere Nieuwjaarsdag, Pasen, Bommen Berend, Halloween en Oudjaarsdag. In het boek staat bij elke bijzondere dag het recept van een bijbehorend gerecht. Dit kan een algemeen bekend recept zijn, een door Sanne zelf bedacht recept, maar er is ook een recept bij die ze uit bronnen afkomstig uit de 19e eeuw bij elkaar heeft gezocht.

De jaarwisseling is een mooi voorbeeld van vele (Groningse) tradities. Zo mag je bijvoorbeeld Kniepertjes alleen op oudejaarsdag eten: een plat wafeltje omdat het jaar zich volledig heeft uitgerold. En op nieuwjaarsdag een Nieuwjaarsrolletje: het jaar begint net, het moet nog uitrollen.  Verder is het in het oosten van de provincie een traditie om ook Spekkendikken te maken en in Siddeburen en Schildwolde wordt de kerkklok 12 uur lang achtereenvolgend geluid. In Hellum gebeurt dit twee uur lang. Dit wordt ‘Kloksmeer’ genoemd.  Echter wordt hierbij niet de klok gesmeerd, maar de kelen van de klokkenluiders.  
Het bakboek was deze avond ook te koop. Maar er was zoveel animo, dat er zelfs boeken nabesteld moesten worden.

Het was een leerzame en gezellige avond, waar herkenning werd gevonden in de Groningse tradities, maar waar we ook kennis hebben mogen maken met ‘nieuwe’ oude tradities en recepten. Met een mooie opkomst van 30 personen, zowel jong en oud, was het een geslaagde avond!


Marijke van der Molen

terug
×